Üdvözöljük iskolánk weboldalán

Fenntarthatósági Témahét 2026

Fenntarthatósági Témahét 2026

Beszámoló

 

Ebben a tanévben április 20 és 24 között került megrendezésre a 11. Fenntarthatósági Témahét, amelyen iskolánk az idén is részt vett. A Témahét projektgazdája a Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkársága, kiemelt támogatója a Kék Bolygó Alapítvány, fővédnöke Áder János, a program szervezője az Alapértékek Nonprofit Kft. A Témahetet számos szakmai partner támogatja, egyetemek, nagyvállalatok, civil szervezetek, szakmai szervezetek.

Az előkészületek már hónapokkal korábban elkezdődtek. Folyamatosan követtük a tájékoztató előadásokat, és videókat és figyeltük a Fenntarthatósági Témahét honlapján megjelenő új anyagokat, tájékoztatókat.

A tavaszi hulladékgyűjtést április 14-én tartottuk, ez a témahetet megelőző hétre esett, így ez is tökéletesen illeszkedett a témahét tartalmához és szellemiségéhez.

A 2026-os Témahét fókuszában a környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóság kérdéseiből az erdő mint ökoszisztéma, mozgás és egészség, fenntartható közlekedés, a fenntarthatóság mindhárom kérdéskörét átfogó komplex témaként a tudatos vásárlás - ökocímkék és a hulladék álltak.

A megadott témákat kidolgozott tematikus óratervek és mintaprojektek segítségével dolgoztuk fel a hagyományoknak megfelelően minden egyes (17) osztályban. A témahét honlapján megjelenő online tanórákat, minta projekteket, vagy azok részleteit is felhasználtuk. Minden osztályunkban, összesen 23 pedagógus részvételével megtartottunk osztályonként 1-3 tanítási órát, ami a fenntarthatósághoz kapcsolódott. Alsó tagozaton a legnépszerűbb óravázlat „Az erdő titkos élete” című volt, de többen használták a „Zöld szívdobbanás” és a „Tavaszi szuperhősök” óravázlatot is. Felső tagozaton a „Nyomozás a polcokon – mit mesélnek az ökocímkék?” című óravázlatot használták fel legtöbben, valamit angolórákon népszerű volt a Föld napjával kapcsolatos óravázlat felhasználása is. A 6.a osztály a témahéthez kapcsolódóan rendbe tette, beültette iskolánk kiskertjét.

A Zöld Föld Kupa Palánta versenyén két 8. osztályos csapatunk indult. A két online fordulót igen magas pontszámmal fejezték be, de sajnos néhány pontos lemaradás miatt a regionális elődöntőbe nem sikerült bejutni.

A Diákok és tanárok a fenntarthatóságról című kutatási programsorozatban is részt vettünk, bár a korábbi évekhez viszonyítva kisebb létszámban.

Nagy örömünkre szolgál, hogy immár 11. alkalommal részt vehettünk ezen a rendezvényen. A témahét tapasztalatait összegyűjtöttük, kiértékeltük. Jövőre is szeretnénk részt venni a Fenntarthatósági Témahéten. Ezúton is köszönjük mindenkinek, aki a témahét tervezésében és lebonyolításában részt vett, vagy bármi módon támogatott bennünket.

 

  Kovács Judit

programfelelős

GALÉRIA